Hotel Forum

piątek, 29 maja 2026 - niedziela, 10 stycznia 2027

  • piątek, 29 maja 2026 - niedziela, 10 stycznia 2027
>

Wyrazisty w architektonicznej formie, znakomity przykład brutalizmu, żelbetowa dominanta krajobrazu niegdyś kameralnego Ludwinowa. Hotel Forum nie miał szczęścia do czasów, choć miał je do ludzi – do ponad 600-osobowej załogi, dla której był czymś więcej niż miejscem pracy – był domem z oknami szeroko otwartymi na zachodni świat.

Hotel Forum nie jest wdzięcznym obiektem badań. Jego historia jest rozproszona i niekompletna. Plany budynku pozostają w rękach prywatnych, a archiwa zakładów, które produkowały wyposażenie hotelu, już nie istnieją. W Archiwum Narodowym w Krakowie znajduje się co prawda archiwum zakładowe Budopolu, lecz zawiera ono jedynie dokumenty z pierwszego roku budowy hotelu. Dzięki zapobiegliwości pracowników technicznych zachowały się kserokopie kilku kluczowych dokumentów administracyjnych, takich jak decyzja o budowie Hotelu Kongresowego czy opisowe fragmenty dokumentacji technicznej z projektu architektonicznego. Poszukiwań i badań nie ułatwiła sama historia ustrojowa ówczesnej Polski wraz z jej procesami reprywatyzacyjnymi, przekształceniami i likwidacją przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę hotelu. Jednym z cenniejszych zachowanych archiwaliów jest księga pamiątkowa Hotelu Forum. Wpisy gości potwierdzają prestiż i wyjątkowość tego miejsca. Księga ocalała dzięki zapobiegliwości kierownika technicznego Zbigniewa Galuby i dziś – oprócz artykułów prasowych – stanowi namacalny dowód świetlanej przeszłości Forum.

Wystawa  nie powstałyby bez Nich: grupy byłych pracowników Hotelu Forum. Forumowicze, dream team, jak sami siebie nazywają. Dla nich Hotel Forum był i pozostaje jednym z najważniejszych życiowych doświadczeń, zwornikiem tożsamości, punktem odniesienia i punktem zwrotnym, początkiem lub końcem kariery hotelarskiej, piękną baśnią o niezwykłym hotelu w zwykłych czasach początku polskiego kapitalizmu. Dla części z nich zjawisko pt. „Hotel Forum” urosło do rangi mitu, czegoś niemal bez skazy, dla innych była to przestrzeń intensywnego rozwoju – poligon doświadczeń technologicznych w zmieniającej się z prędkością światła rzeczywistości końca XX wieku. Większość pracowników zna prawie każdy centymetr tego żelbetonowego giganta. Forumowicze są z hotelem nierozerwalnie związani, a powrót do tamtych wspomnień bywa dla wielu z nich obciążony dużym ładunkiem emocjonalnym. Ich wspomnienia tworzą wielotomową opowieść o działalności jednego z najbardziej ikonicznych budynków Krakowa.

Tak się spotkaliśmy. Opowieści o Hotelu Forum rozbudziły moją wyobraźnię i sprawiły, że ten żelbetonowy gigant nad Wisłą przestał być dla mnie opuszczoną, ziejącą pustką, zagadkową brutalistyczną bryłą, zawieszoną drapieżnie nad Wawelem, Skałką i Wisłą.

Muzeum Podgórza

ul. Limanowskiego 51

W roku 2018 Podgórze – niegdyś samodzielne miasto (1784), od 1915 roku dzielnica Krakowa – doczekało się własnego muzeum. W jego powołanie zaangażowały się lokalne instytucje kultury oraz mieszkańcy, którzy współtworzyli ekspozycję – przekazywali pamiątki i relacjonowali wydarzenia historyczne, których byli świadkami. Główna wystawa zatytułowana Miasto pod kopcem Kraka prezentuje dzieje Podgórza od czasów najdawniejszych po okres współczesny, podkreśla fenomen dzisiejszej prawobrzeżnej części Krakowa jako miejsca spotkań wielu narodów i kultur, opowiada o spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także przenosi nas w sferę podgórskich legend. Pokazuje również sylwetki osób, które przyczyniły się do rozwoju Podgórza, tworzyły jego tożsamość, samorządność i dorobek kulturowy. Zagadnienia, na których skupia się wystawa, zostały podzielone tematycznie i przedstawione są w obrębie czterech sal: Między Wisłą a górą św. Benedykta, Królewskie Wolne Miasto Podgórze, Ku wolności, Czas Podgórza.

Wystawa Miasto pod kopcem Kraka angażuje zwiedzających dzięki multimediom, które ułatwiają zapoznanie się z wątkami prezentowanymi na wystawie. Opisy poszczególnych stref i eksponatów uzupełniają nagrane komentarze oraz relacje świadków, tzw. magazyny wiedzy, dostępne również w wersji filmowej. W każdej sali przygotowano ciekawostki, zagadki i interaktywne zabawy, które uprzyjemnią zwiedzanie dzieciom.

Muzeum Podgórza mieści się w zabytkowym budynku, w którym początkowo działał zajazd Pod św. Benedyktem (nazwa pochodzi od patrona pobliskiego kościoła). Pierwotne zabudowania wzniesiono w tym miejscu w latach 1780-1798, a w późniejszym okresie kilkukrotnie poddawano je przebudowie. Przed I wojną światową gmach dzisiejszego muzeum pełnił rozmaite funkcje: początkowo zajmował go podgórski kupiec Józef Haller, później szpital wojskowy, aż w końcu na przełomie XIX i XX wieku utworzono tu koszary wojskowe.

31 października 1918 roku stacjonujący w nich żołnierze armii austriackiej zostali rozbrojeni przez grupę polskich żołnierzy pod dowództwem podporucznika Franciszka Pustelnika. Pustelnik współpracował z porucznikiem Antonim Stawarzem, który podobną akcję przeprowadził równolegle w koszarach przy ul. Kalwaryjskiej – w miejscu, w którym obecnie znajduje się plac Niepodległości. Przejęcie obiektów wojskowych w dzielnicy Podgórze przez polskich żołnierzy było początkiem działań, które doprowadziły do wyzwolenia Krakowa z rąk zaborcy.

Bilety 18/14 zł, grupowy 14/11 zł, rodzinny 36 zł; w czwartek wstęp wolny na wystawę stałą
www.bilety.mhk.pl

OK Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.